Blog

Analizy i komentarze do aktualnych wydarzeń.

Obroty ładunkowe w portach morskich w Polsce

Ostatnie informacje dotyczące planowanego przekopu Mierzei Wiślanej, może stać się szansą dla portów zlokalizowanych nad Zalewem Wiślanym ale przede wszystkim jest to szansa dla rozwoju portu w Elblągu. Gospodarka morska w Polsce z roku na rok odnotowuje stabilny rozwój co obrazują dane dotyczące wartości obrotów ładunkowych w portach morskich w Polsce. Na koniec 2015 roku łączna wartość obrotów ładunkowych we wszystkich portach morskich w Polsce wyniosła 69 736 tys. ton. W porównaniu z rokiem 2012 jest to wzrost o 19%. Obserwójąc trend z ostatnich lat, możemy spodziewać się dalszego wzrostu obrotów ładunkowych.

Źródło: GUS

Niekwestionowanym liderem spośród Polskich portów jest Gdańsk. W roku 2015 obroty ładunkowe Portu Gdańskiego wyniosły 31 738 tys. ton, co stanowiło 46% całkowitych obrotów ładunkowych we wszystkich portach morskich w Polsce w tym roku. Kolejnymi portami pod względem wielkości obrotów ładunkowych były Gdynia (15 521 tys. ton) oraz Świnoujście (11 770,6 tys. ton). Dla porównania port w Elblągu dokonał obrotu ładunkowego o łącznej wartości 204 tys. ton.

Źródło: GUS

Polskie porty na tle krjaów UE w rejonie basenu Morza Bałtyckiego zajmują dopiero 5 miejsce pod względem obrotów ładunkowych. W 2015 roku największy obrót osiągnęły porty niemieckie (296,2 mln ton) oraz szewdzkie (169,7 mln ton). Co ciekawe niewiele mniejszy obrót ładunków od Polski odnotowała o wiele mniejsza Łotwa (66,5 mln ton).

Źródło: Eurostat

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się